Hastalıklarda Beslenme ve Diyet Tedavisi

  • Diyabet Beslenmesi

Günümüzdeki yanlış beslenme alışkanlıkları, toplumda diyabet görülme sıklığını artırmaktadır. Diyabette kan şekeri kontrolü ilaç tedavisinin yanında, doğru beslenme programıyla sağlanmalıdır. Diyabetin beslenme tedavisindeki amaç; kan şekerini sabit tutabilecek bir beslenme programı oluşturmaktır. Kan şekeri doğrudan yediklerimizle ilgilidir. Bu nedenle beslenme, ilaç ve insülinle birlikte diyabet tedavisi uygulanmalıdır.

  • Böbrek Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Hastanın kan bulgularına bakılarak, hastalığına uygun diyet tedavisi düzenlenir.

  • Kalp-Damar Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp damar hastalıklarından dolayı ölümler ilk sırada yer almaktadır. Sigara, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, aşırı alkol alımı, hareketsizlik, yanlış beslenme, fazla ağırlık ve stres kalp damar hastalıklarının oluşmasında başlıca risk faktörleridir. Yaşam şeklinin değiştirilmesi, sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması ile kapl damar hastalıklarının görülme sıklığı çok büyük bir oranda önlenmektedir.

  • Karaciğer Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Hastanın kan bulgularına bakılarak, hastalığına uygun diyet tedavisi düzenlenir.

  • Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Sindirim sistemi; alınan besinlerin sindirim kanalı boyunca ilerlemesini, sindirim salgıları ile büyük moleküllerin daha küçük yapı taşlarına parçalanmasını, bu yapı taşlarının su ve elektrolitlerin emilerek kan dolaşımına geçişini sağlar. Sindirim ağızda başlar, kalın bağırsaklardan feçes atılana kadar devam eder. Sindirim sistemi hastalıkları;  ağız hastalıkları, özefagus hastalıkları, akalazya, reflü, hazımsızlık, gastrit, ülser, dumping sendromu, konstipasyon, diyare, ülseratif kolit, crohn vb. Beslenme şekli bu hastalıkların tümünün tedavisinde önemlidir.

  • Vejeteryan ve Vegan Beslenmesi

Vegan ve vejetaryen beslenmenin sağlığa olan etkisi disiplinli ve planlı bir beslenme programına bağlıdır. Eğer beslenmeye dikkat edilmez ise sağlığa zararlı olabilir. Protein açısından dikkat edilmeli, bitkisel protein kaynakları mutlaka alınmalıdır.

Vegan olan kişilerin ise özellikel B12 vitamini, D vitamini,  kalsiyum, demir ve çinko gibi besin öğelerinin alımında dikkatli davranmalıdır. Dikkat edilmesi gerekilen hususlar için beslenme uzmanından yardım almak en doğru karar olacaktır.

  • Enteral Beslenme Tedavisi

Çeşitli sağlık problemleri nedeniyle günlük enerji ihtiyacını karşılayamayan hastalarda, enteral beslenme yeterli miktarda oral alımın olmadığı veya oral alımın gerçekleşemediği durumlarda besin desteğinin hastaya verilmesidir